WSPÓŁPRACA Z ZACZYTANI.ORG
W 2019 roku Alior Bank został partnerem strategicznym Fundacji Zaczytani.org.
Misją fundacji jest promocja czytelnictwa i edukacja społeczna. Dodatkowo, bajkoterapia prowadzona w szpitalach przez wolontariuszy fundacji przyczynia się do wsparcia dobrego zdrowia i wyższej jakości życia. Działania prowadzone razem z fundacją realizują motto #WyższaKultura, które wpisane jest w strategię działań społecznych i sponsoringowych Banku. Alior Bank wspierając fundację Zaczytani.org wspiera jednocześnie rozwój edukacji, kultury i czytelnictwa w Polsce, a także przyczynia się do dbania o jakość zdrowia. Spełniamy tym samym cele numer 3 i 4 z Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
Wielka zbiórka książek
Jako partnerzy strategiczni Fundacji Zaczytani.org, włączyliśmy się w realizowaną przez partnera akcję „Wielka Zbiórka Książek”. Jest to ogólnopolska akcja społeczna, w którą włączają się zarówno osoby prywatne (darczyńcy) jak i instytucje, takie jak przedszkola, szkoły, urzędy, muzea itd. (punkty zbiórek). Wielka Zbiórka Książek została przeprowadzona nie tylko wśród pracowników Banku – wzięło w niej udział także ponad 100 naszych oddziałów, które pełniły funkcję otwartych punktów zbiórki. Książki przynosili zarówno nasi klienci jak i inni mieszkańcy miast. W ten sposób przez nasze ręce przeszło około 36 000 książek, które następnie zostały przekazane Fundacji Zaczytani.org., a dalej do szpitali, domów pomocy, świetlic, domów dziecka i innych instytucji. Łącznie podczas Zbiórki fundacja zebrała ponad 603 tys. książek. Dzięki dołączeniu oddziałów Alior Banku do Wielkiej Zbiórki Książek inicjatywa rozszerzyła się z 7 miast do 77 miast w całej Polsce, a w zbiórce uczestniczyło łącznie ponad 1300 punktów zbiórek.
Zaczytana akademia
W 2019 roku 82 pracowników Banku wzięło udział w szkoleniach z bajkoterapii i uzyskało certyfikat bajkoedukatora. Osoby te regularnie chodzą o szpitali prowadząc zajęcia z bajkoterapii dla dzieci – oprócz czytania, omawiają lektury, prowadzą ćwiczenia, zabawy i spędzają z chorymi czas. Nasi wolontariusze wzięli udział w Festiwalu Języka Polskiego, którego mecenasem jest Alior Banku. W ramach Festiwalu razem z członkami fundacji prowadzili oni zajęcia i warsztaty z bajkoedukacji dla najmłodszych uczestników festiwalu, a także zajęcia edukacyjne dla ich rodziców. Zajęcia odbywały się codziennie przez 6 dni.
Zaczytane ławki
Zaczytane Ławki to meble miejskie w kształcie otwartych książek, które wzbudzają zainteresowanie czytelnictwem, inspirują i uczą. Każda ławka wyposażona jest w kod QR, który umożliwia bezpłatne pobranie książki w formie elektronicznej. Ławki jeżdżą po Polsce tworząc wystawy Zaczytanych Ławek – wystawom z kolei towarzyszą eventy czytelnicze z udziałem ambasadorów Fundacji (aktorzy, muzycy, artyści).
Zaczytane Biblioteki
W ciągu kilku lat swojej działalności fundacja stworzyła ponad 1000 Zaczytanych Bibliotek, które umieszczane są m.in. w szpitalach, domach dziecka i świetlicach. Dzięki wsparciu Alior Banku w samym 2019 roku powstało 288 nowych Bibliotek. Dzięki nim pacjenci mogą przyjemniej spędzać swój pobyt w szpitalach, a jak wskazują badania bajki pomagają w redukcji lęku i strachu, a także w szybszym powrocie do zdrowia. Celem Bibliotek jest także promocja czytelnictwa – każda książka jest zabierana przez czytelnika do domu i nie musi być zwracana do biblioteki. Biblioteki są na bieżąco uzupełniane przez wolontariuszy Fundacji. Zawierają zarówno książki dla dzieci jak i dla dorosłych. W listopadzie w Warszawskim Szpitalu dla Dzieci powstała też Tysięczna Zaczytana Biblioteka pod patronatem Alior Banku – towarzyszył temu happening z ambasadorami Fundacji i wolontariuszami Alior Banku.
Wydarzenia czytelnicze
Fundacja regularnie organizuje eventy czytelnicze w całej Polsce. W 2019 roku było ich 32, z czego 14 z udziałem Alior Banku. Wspólnie wzięliśmy udział w Warszawskich Targach Książki, gdzie spotkaliśmy się z dziećmi, a ich opiekunom opowiadaliśmy o bajkoterapii. Dodatkowo, odbyły się 3 duże eventy plenerowe inaugurujące wystawy Zaczytanych Ławek w Krakowie, Warszawie i Gdańsku. Eventom towarzyszyły zabawy edukacyjne, prelekcje dla dorosłych, spotkania z ambasadorami takimi jak m.in. Katarzyna Pakosińska, Kabaret Hrabi, Katarzyna Błażejewska-Stuhr, Joanna Jabłczyńska, Monika Mrozowska. Wraz z Fundacją, bank zorganizował także 6 spotkań czytelniczych z udziałem ambasadorów – 3 spotkania przy Zaczytanych Ławkach Alior Banku i 3 przy Zaczytanych Bibliotekach Alior Banku. Dodatkowo byliśmy aktywnie obecni na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Powstała specjalna czytelnicza strefa Alior Banku i Zaczytanych dla dzieci i rodziców, prowadziliśmy codziennie warsztatów z bajkoterapii, a także uczestniczyliśmy w panelach dyskusyjnych.
W sierpniu 2019 roku podobnie jak w ubiegłych latach Alior Bank był mecenatem Festiwalu Języka Polskiego organizowanego po raz 5 w Szczebrzeszynie.
W organizację Festiwalu włączyli się wolontariusze programu zaangażowani w pomaganie. Na małej scenie festiwalu wraz z przedstawicielami Fundacji Zaczytani.org prowadzili zajęcia bajkoedukacji dla najmłodszych uczestników wydarzenia. W tym samym czasie, dorośli uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach edukacyjnych na temat procesu bajkoedukacji. W tym roku, przygotowany został specjalny program dla dzieci, dzięki któremu mogły one w przyjemny i aktywny sposób poznawać literaturę. Program Małej Stolicy Języka Polskiego, bo tak nazywała się część stworzona z myślą o dzieciach, obfitował w warsztaty muzyczne i literackie dla najmłodszych oraz ich rodziców.
W festiwalu corocznie bierze udział ok. 15 000 osób. Warsztaty dla dzieci prowadzone były przez 6 dni po 1h, a warsztaty dla dorosłych przez 5 dni po 1h.